Uncategorized

PEYZAJA DEVLET DESTEĞİ

Son dönemde yeşille dost yaşama devlet kontrolüne girmiş durumda. Bu noktada yapılan inşaat projelerine peyzaj zorunluluğu getirilmiş durumda. Karaburun inşaat firmaları İzmir fidanlıklarında yetiştirilen birbirinden güzel ağaç ve çalı grubu bitkilerle bizleri yeşille iç içe bir yaşama davet etmektedirler. Peyzajı yapılmayacak bir apartman kesinlikle onay alamaması hava kirliğinin yoğun göründüğü ülkemiz için güzel bir adımdır.

İnşaat yapılacak alanlarda bazen inşaatları etkileyen ağaç ve çalı grubu bitkiler olmaktadır. Bu bitkilerin kesilmesi inşaatın hızlıca tamamlanması için önemli olmaktadır. Ancak devletin yeni uygulamaları ile kestiğiniz her ağaç ve çalı grubunu belediyenin fen işleri müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir. Ziraat mühendislerinden ve Peyzaj mimarlarından oluşan uzman ekip tarafından kesilen bitkilerin öncelikle ürettikleri oksijen miktarına ve havayı temizleme kapasitesine bakılır. Aynı oranda oksijen üretebilecek ve havayı temizleyebilecek bitki miktarı çıkarılıp inşaat firmalarına dikmeyi zorunlu koşar. Bu devlet zoruyla yapılıyor gibi görülen uygulama Karaburun inşaat firmaları tarafından daha eski dönemlerde de yapılmaktaydı.

Peyzaj çalışması yapılmış, yani yeşil alanla donatılmış bir binadaki evlerin satılma olasılığı daha yüksek olmaktadır. Bu nedenledir ki Karaburun inşaat firmaları devlet yaptırımı olmadan belki sadece ticari kaygılarla yani harcadıkları paranın daha hızlı geri dönmesini amaçladıkları için hassasiyetle yaklaşıyorlardı bu uygulamalara. Her ne nedenle olursa olsun yeşil alanlarla iç içe yaşıyor olmamız hem beden hem de ruh sağlığımız açısından önemli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.