Uncategorized

HIZLANAN İNŞAATLAR

Hepimiz hayatımız boyunca apartmanımızın yanına yöresine yapılan bir inşaatın kahrını çekmişizdir. Önceleri en az iki yıl süren bu amansız gürültü yaşam kalitemizi olumsuz etkilemekteydi. Yaz kış demeden sürekli bir gürültü ve bağırış resmen beynimizin acımasına neden olurdu. Karaburun emlak firmaları o dönemlerde de yıllar süren inşaat dertleri yüzünden mahalle sakinlerine karşı mahcup olurlardı.

Son döneme baktığımızda ise durum oldukça değişmiş vaziyette. Sadece kaba inşaat dediğimiz binanın ana yapısının bile iki yıl sürdüğü zamanları bilen bizler şimdi en fazla bir yıl içerisinde kaba ve ince işçiliğin bitmesine hayret eder durumdayız. Önceleri çabuk biten evin dayanıklı olmadığını düşünürdük. Çünkü bir kata atılan betonun iki günde anca kuruduğu dönemleri yaşadık. Ancak şimdi yarım saat içerisinde kuruyan beton sayesinde eskiye oranla daha dayanıklı binalar yapılmakta. Teknolojinin gelişmesi inşaat sektörüne de yansımış durumda. Hazır ve çabuk donan betonlar, bükülü hazır demirler gibi avantajlar sayesinde bir inşaat en fazla bir yıl içerisinde anahtar teslim hale gelmektedir. O zamandan bu zamana değişmeyen belki de tek şey kaldı; Karaburun emlak firmalarının inşaat süresince verdikleri rahatsızlıktan dolayı mahalle halkına mahcubiyeti.

Eski dönem el emeği ile yapılan inşaatların uzun sürüyor olması makineleşmeyle önlenmiş olmakta ve yeni nesil teknolojiler kullanılarak yapılan evler eskilerine göre daha sağlam olmaktadırlar. Binaların sağlamlığına Karaburun emlak firmaları bir nevi teminattır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.